Konumuz Alerji

Alerjik Hastalıkların Nedenleri?

Alerjik Hastalıkların Nedenleri?

Alerji, modern çağın yeni hastalığı diye tanımlanıyor. Günümüzde en sık rastlanan hastalıklar arasında sayılan alerjinin türleri de gün geçtikçe artıyor.
Alerji, modern çağın yeni hastalığı diye tanımlanıyor. Günümüzde en sık rastlanan hastalıklar arasında sayılan alerjinin türleri de gün geçtikçe artıyor.

alerjik hastaliklar gulden pasaoglu
Alerji nedir?
“Alerji” organizmanın çeşitli uyaranlara karşı geliştirdiği aşırı bir duyarlılık reaksiyonudur, Yani, normal şartlarda doğada var olan zararsız maddeleri duyarlı kişinin vücudunun yabancı madde olarak algılaması ve aşırı tepki vermesidir. Bu aşırı yanıt, bağışıklık sisteminiz tarafından oluşturulur. İnsan vücudu doğadaki bir madde (antijen) ile ilk kez karşılaştığında bağışıklık sistemi tarafından tanınır ve ona özgü olarak (IgE) antikor geliştirir.
Buna “doğadaki alerjene karşı duyarlılaşma” süreci denir. Buradan sonra bu madde o kişi için “alerjen” haline gelmiştir. Alerjen organizmaya tekrar girdiğinde göz, burun, alt solunum yolları, deri ve bağırsak gibi dış yüzeyi olan organlardaki mast hücreleri denilen hücrelerce bu IgE antikoru kullanılarak yakalanır. Bunun sonucunda o bölgede bir yangı oluşur. Örneğin; bu yangı polen, ev tozu akarı veya mantar sporu  ile burunda olursa saman nezlesi (alerjik rinit),  alt solunum yollarında ise astım, deri de ise atopik dermatit veya besinlerle bağırsaklarda olur ise besin alerjisi şeklinde sonuçlanır.

Alerjik hastalıkların nedenleri
Alerjik hastalıklar, bazı genetik faktörlerin ve çevre faktörlerinin etkisiyle ortaya çıkan hastalıklardır. Ailesinde alerjik hastalık olanlarda astım görülme olasılığı daha fazladır. Bir ebeveyninde astım ve alerji öyküsü olan çocukta astım riski yüzde 30, her iki ebeveyninde astım ve alerji öyküsü olan çocukta astım riski yüzde 60’tır.

Comments (2)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir