Konumuz Alerji

Çimene Otururken Dikkat!

Çimene Otururken Dikkat!

En alerjen bitki çayır-çimen. Diğer alerjen bitki polenleri ve ortaya çıktıkları zamanlar:

Bahar alerjisi; bahar dönemi dış ortamda soluduğumuz havada bulunan polen veya mantarları, bazı kişilerin bağışık sistemlerinin yabancı madde olarak algılanması ve onlara aşırı tepki vermesi sonucu oluşuyor.

cimenlere otururken dikkat gulden pasaoglu

Hastalık; gözde sulanma, kaşıntı, kızarıklık, burun akıntısı, hapşırık, burun tıkanıklığı, öksürük, nefes darlığı, ciltte kaşıntılar gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Bahar mevsiminde alerjik hastalıkların görülme sıklığında büyük bir artış gözlenir. Bunun sorumlusu havada yayılan çimen, ağaç ve çiçeklerin oluşturdukları polenler ve bazı mantarlardır.

Polenler veya mantarlar solunum yoluyla vücuda girdiklerinde, kişi alerjik bir bünyeye sahipse, vücuttan salgılanan histamin maddesi  gözlerin, üst (burun,boğaz) ve alt solunum yollarının, bazen de cildin iltihaplanmasına (mikrobik değil, allerjen bağlı) yol açıyor. Bunun sonucunda da halk arasında ‘saman nezlesi’ olarak bilinen ve uzun yıllar devam edebilen bir hastalık olan “alerjik rinit” ve/veya “alerjik astım”, bazen de ciltte alerjik döküntüler ortaya çıkar.

Ülkemizde ağaç, çayır-çimen ve otsu bitkiler olmak üzere 3 ana bitkinin polenleri alerjik reaksiyonlara neden olur.

Hangi bitki hangi mevsimde ortaya çıkar?

  • Sıklıkla huş ağacı, fındık ağacı, kızıl ağaç gibi ağaç polenleri ilkbahar başlangıcında;
  • Çayır, salkım otu, delice otu, parmak otu gibi çayır-çimen polenleri ilkbahar-yaz mevsiminde ;
  • Pelin, akkazayağı, yapışkan otu gibi yabani ot polenleri de sonbahar aylarında ortaya çıkarlar.

Bunların alerjik reaksiyon yapma olasılığı ise kişinin genetik yatkınlığına, o polenin alerjenitesine ve o yıl ki iklime bağlı olarak değişim gösterir. Bu üç ana polen grubu arasında alerjenitesi en fazla olan bitki, “Graminea” olarak adlandırılan çayır-çimen polenleridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir