Basında Alerji ve Gülden Pasaoglu Karakış

Güneş Gazetesi

Yorgunluk alerjiyi hortlatıyor!

Vücut alerjenlere duyarlı olabilir ama tepki vermesi için ya alerjenle sık karşılaşması ya da vücut direncini etkileyen yorgunluk, halsizlik, stres gibi durumların varlığı gerekiyor…

Doç. Dr. Gülden Paşaoğlu

Kalp durmasına kadar ilerleyebilen bir hastalık olan ‘alerji’ ve ‘saman nezlesi’ hakkında bilinmesi gerekenleri Acıbadem Kadıköy Hastanesi Göğüs Hastalıkları ve Alerjik Hastalıklar Uzmanı Doç. Dr. Gülden Paşaoğlu’na sorduk. Saman nezlesinin bahar aylarında sık görülen sorunlardan biri olduğunu, saman nezlesine neden olan alerjeni saptamanın mümkün olabildiğini belirten Doç. Dr. Gülden Paşaoğlu, alerji tanısı için sıklıkla deri testlerinin kullanıldığını, ancak bu testlerin vücudun bazı maddelere duyarlılığı olup olmadığını gösterdiğine değiniyor. Duyarlılık olduğunun tesbit edilmesi de, kişide alerjik hastalık belirtisi olduğu anlamına gelmiyor. Vücut buna duyarlı ama tepki vermesi için ya alerjenle çok karşılaşması gerekiyor, ya vücut direncini etkileyen yorgunluk, halsizlik, stres, ağır enfeksiyon, ağır spor, alkol alımı gibi durumların varlığı gerekiyor. Kişi sürekli hapşırık, burun akıntısıyla geldiğinde alerji testlerinde  ev tozları, polenler, kedi köpek tüyleri, mantarlar gibi alerjenlere duyarlılık saptanırsa o zaman alerjik hastalık olarak kabul ediliyor.
Tedavisi nasıl yapılıyor?
Neden olan alerjenden korunmak ve antialerjik ilaç kullanmak gerekiyor. Nedeni bilip de uzaklaşabileceğimiz şeylerse uzaklaşmak en iyisi. Ancak ev tozu akarı, polen gibi solunan hava ile alınan alerjenlerden her zaman kaçınmak mümkün değildir.
O durumda ilaç tedavisi ve uygunsa aşı tedavisi düşünülmelidir. Neden olan alerjeni bulduysak ve bu bir yiyecekten kaynaklanıyorsa onu yememek gerekiyor, besin alerjilerinde henüz kesin bir tedavi yöntemi yok.
Aşı tedavisi etkili oluyor mu?
Alerjilerde aşı tedavisi kür sağlıyor. Küçük dozlarla verip, sonrasında dozları artırıp vücudun tolore eder hale getirmesiyle bağışıklık sağlanıyor. Her alerjide uygulanamıyor. Ev tozu akarı ve polene karşı etkili, arı alerjisinde etkili. Polen ve ev tozu akarında da saman nezlesi, astım oluşturduysa etkili oluyor. Cilt alerjisi yaptıysa önerilmiyor, alerjik saman nezlesi ve astımda iyi cevaplar alabiliyoruz yüzde 60-70 kür sağlanıyor. Arı alerjisinde bu yüzde 95’lere çıkıyor, aşıyla kür sağlanıyor.

Alerjiden korunmak için neler yapılabilir?
– Eğer kişinin ev tozu akarına alerjisi varsa, yatak odasında hijyene dikkat etmesini öneriyoruz. Yatak kılıflarını haftada bir değiştirmesini, 55-60 derecede yıkamasını, kaz ve kuş tüyü malzemeler yerine sentetik kullanmasını öneriyoruz.
– Spor yaparken, özelilkle de yüzülen havuzda klor kullanılması astımı tetikliyor, çok fazla klor olursa sorun çıkıyor. Bu nedenle klor dışında iyonlarla temizlik yapılabilen veya az klorlu havuzda eğer mümkünse yüzülmeli. Yüzme akciğerlere çok iyi geliyor. Hava yollarını açıyor.
– Bunun dışında alerji sorunu olan kişilerin dağa tırmanması, dalması riskli olabiliyor. Bu kişiler diğer sporları yapabilir. Polen alerjik kişiler polenin yoğun gün ve saatlerde dışarıda spor yapmamaları gerekiyor, spor daha beter alerjiyi artırıp tetikliyor.
– Küf mantarları nemli yerlerde oluyor, küf mantarına alerjisi olanlar nemli banyo ve mutfaklarda sık sık camı, kapıyı açıp içeriyi kuru tutmaya çalışmalı.
– Nemli ve sisli havalar astımı tetikleyebiliyor, kirli havada dışarı çıkmamakta yarar var, astımlıların aspirin gibi ilaçlara dikkat etmeleri gerekiyor.

Hastalığı gidermeye yönelik ilaçlar etkili oluyor mu?
– Birtakım alerji ilaçları hastalığı yok etmiyor, ama rahatlıkla kontrol altına alınmasını sağlıyor, saman nezlesiyse burun akıntıları, hapşırıkların azalmasını sağlıyor, astımı kontrol altına almayı sağlıyor, sağlıklı insanlar gibi yaşamı sürdürmeyi sağlıyor, ilaç bırakılınca tekrarlama ihtimali oluyor.
– Gıda alerjilerinde alerji yapan besin maddesini yememek gerekiyor. Çocuklukta besin allerjileri zamanla düzelebiliyor. Ama bazen kalıcı olabiliyor. Ömür boyu sürebiliyor. Neden bulunduysa her 6 ayda bir veya yılda bir bu yiyecek maddesi doktor gözetiminde denenebilir. Eğer bir sorun yaratmıyorsa dikkatli bir şekilde yenilebiliyor.
– Eğer kişide ağrı kesiciye karşı alerji geliştiyse o ilacı bir daha kullanmaması gerekiyor. Kullanabileceği başka bir analjeziği hastane ortamında test ederek belirliyoruz.