Konumuz Alerji

Göz alerjileri

Alerjik konjunktivit veya oküler allerji olarak bilinir. Konjunktiva gözü ve göz kapağının içini kaplayan hassas bir zardır. Alerjiniz olan bir madde konjuktivayı tahriş ederse göz alerjisi oluşur. Tüm alerjilerde olduğu gibi, alerjik konjunktivit de bağışıklık sisteminin zararsız bir maddeyi yabancı madde (alerjen) olarak algılaması sonucu aşırı tepki olarak Immünoglobulin (IgE) adlı antikorları üretir. Bu antikorlar, gözdeki hücrelerde alerjik reaksiyona neden olan bazı kimyasalların salgılanmasını uyarır. Bu durum da gözlerde kaşıntı, sulanma, kızarıklık ve şişmelere neden olur.
Göz alerjilerinin en yaygın nedenleri polen ve küf mantarı sporları gibi mevsimler alerjenlerdir. Mevsimsel alerjik rinokonjuktiviti (bahar nezlesi) olan hastalar polen miktarının atmosferde fazla olduğu günlerde açık havaya çıktıklarında yakınmaları artar.
Toz akarları ve evcil hayvanlar gibi iç ortamda bulunan alerjenler de yıl boyunca göz alerjisine sebep olabilir. Eğer bunlara alerjiniz varsa evinizi temizlerken, evcil hayvanlara temas ederken yakınmalarınız artabilir.
Gözünüzde kaşıntı, kızarıklık, sulanma gibi allerji belirtileri yaşam kalitenizi etkiler ama geçici bulanıklık dışında görmenize etkisi olmaz, bulaşıcı değildir.
Gözde kaşıntılı kızarıklık yanma ve şişlikler görmeyi etkileyebilecek enfeksiyon gibi başka nedenlerden de kaynaklanabilir.
GÖZ ALERJİSİ BELİRTİLERİ VE TANISI
Tipik belirtiler şunlardır:
Gözlerde sulanma
Kaşıntı
Kızarıklık
Batma
Işığa duyarlılık
Göz kapağında şişme
Bu bulgular genellikle alerjene maruz kaldıktan kısa bir süre sonra tek başına veya burun bulgularıyla birlikte ortaya çıkabilir. Genellikle iki gözünüzü birlikte etkiler.

Rahatsız edici göz alerjisi semptomlardan kurtulmaya yönelik ilk adım doğru tanıdır.
Bahsettiğiniz yakınmalarınıza ilaveten şüphelenilen alerjenlerle yapılan deri ve kan testleri sonucu neden belirlenerek tanı kesinleştirilir.
GÖZ ALERJİSİ TEDAVİSİ
Günümüzde yakınmalarınızı azaltabilecek oldukça etkili antialerjik ilaçlar mevcuttur.
Belirtilerinize neyin neden olduğu doğru bir şekilde belirlendikten sonra ilk tedavi yaklaşımı alerjenden olabildiğince kaçınmaktır.
İç ve dış ortamdaki alerjenler göz alerjinize neden oluyorsa, korunmak için şunlara dikkat etmeniz yararlı olacaktır:
Evinizde toz akarlarına maruziyeti azaltmak için;
• HEPA filtreli bir elektrik süpürgesi ile haftalık temizlik yapılmalı,
• Nevresimler haftada bir değiştirilmeli ve 55-60 derecede yıkanmalı,
• Yatakta yün, kaz tüyü, kuş tüyü ve benzeri tüylü yastı, yorgan, battaniye kullanılmamalı,
• Mumkunse yatak odanızda halı olmamalı,
• Evcil hayvanlar yatak odasına girmemeli.
Polen ve diğer mevsimler alerjenler neden oluyorsa;
• Polenlerin yoğun olduğu yeşil alanlarda bulunulmamalı, özellikle rüzgarlı ve güneşli saatlerde (10.00-16.00 arası) mümkün olduğunca dışarı çıkmamalı,
• Çıkmak zorunda kaldığınızda geniş kenarlı bir şapka takılabilir, büyük çerçeveli güneş gözlükleri kullanılabilir,
• Eve girince duş alınmalı, çamaşırlar dışarıda kurutulmamalı.
Antialerjik ilaçlar ve göz damlaları ile genellikle kısa sürede belirtileri azaltır. Belirtileriniz uzun sürerse doktorunuz daha etkili ilaçlar kullanılabilir. Alerji belirtilerine neden olan alerjene bağlı olarak, uygun olan hastalarda aşı tedavisi (immünoterapi) uzun süreli tedavi sağlamada etkili olabilir. Ancak alerjik reaksiyon riski nedeniyle sadece allerji uzmanları tarafından dikkatli bir şekilde uygulanması gereken tedavi yöntemidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir