allianz, anadolu, acibadem, güneş, mapfre, axa, bankalar, CGM, euroka

Konumuz Alerji

Göz alerjileri

Alerjik konjunktivit veya oküler allerji olarak bilinir. Konjunktiva gözü ve göz kapağının içini kaplayan hassas bir zardır. Alerjiniz olan bir madde konjuktivayı tahriş ederse göz alerjisi oluşur. Tüm alerjilerde olduğu gibi, alerjik konjunktivit de bağışıklık sisteminin zararsız bir maddeyi yabancı madde (alerjen) olarak algılaması sonucu aşırı tepki olarak Immünoglobulin (IgE) adlı antikorları üretir. Bu antikorlar, gözdeki hücrelerde alerjik reaksiyona neden olan bazı kimyasalların salgılanmasını uyarır. Bu durum da gözlerde kaşıntı, sulanma, kızarıklık ve şişmelere neden olur.
Göz alerjilerinin en yaygın nedenleri polen ve küf mantarı sporları gibi mevsimler alerjenlerdir. Mevsimsel alerjik rinokonjuktiviti (bahar nezlesi) olan hastalar polen miktarının atmosferde fazla olduğu günlerde açık havaya çıktıklarında yakınmaları artar.
Toz akarları ve evcil hayvanlar gibi iç ortamda bulunan alerjenler de yıl boyunca göz alerjisine sebep olabilir. Eğer bunlara alerjiniz varsa evinizi temizlerken, evcil hayvanlara temas ederken yakınmalarınız artabilir.
Gözünüzde kaşıntı, kızarıklık, sulanma gibi allerji belirtileri yaşam kalitenizi etkiler ama geçici bulanıklık dışında görmenize etkisi olmaz, bulaşıcı değildir.
Gözde kaşıntılı kızarıklık yanma ve şişlikler görmeyi etkileyebilecek enfeksiyon gibi başka nedenlerden de kaynaklanabilir.
GÖZ ALERJİSİ BELİRTİLERİ VE TANISI
Tipik belirtiler şunlardır:
Gözlerde sulanma
Kaşıntı
Kızarıklık
Batma
Işığa duyarlılık
Göz kapağında şişme
Bu bulgular genellikle alerjene maruz kaldıktan kısa bir süre sonra tek başına veya burun bulgularıyla birlikte ortaya çıkabilir. Genellikle iki gözünüzü birlikte etkiler.

Rahatsız edici göz alerjisi semptomlardan kurtulmaya yönelik ilk adım doğru tanıdır.
Bahsettiğiniz yakınmalarınıza ilaveten şüphelenilen alerjenlerle yapılan deri ve kan testleri sonucu neden belirlenerek tanı kesinleştirilir.
GÖZ ALERJİSİ TEDAVİSİ
Günümüzde yakınmalarınızı azaltabilecek oldukça etkili antialerjik ilaçlar mevcuttur.
Belirtilerinize neyin neden olduğu doğru bir şekilde belirlendikten sonra ilk tedavi yaklaşımı alerjenden olabildiğince kaçınmaktır.
İç ve dış ortamdaki alerjenler göz alerjinize neden oluyorsa, korunmak için şunlara dikkat etmeniz yararlı olacaktır:
Evinizde toz akarlarına maruziyeti azaltmak için;
• HEPA filtreli bir elektrik süpürgesi ile haftalık temizlik yapılmalı,
• Nevresimler haftada bir değiştirilmeli ve 55-60 derecede yıkanmalı,
• Yatakta yün, kaz tüyü, kuş tüyü ve benzeri tüylü yastı, yorgan, battaniye kullanılmamalı,
• Mumkunse yatak odanızda halı olmamalı,
• Evcil hayvanlar yatak odasına girmemeli.
Polen ve diğer mevsimler alerjenler neden oluyorsa;
• Polenlerin yoğun olduğu yeşil alanlarda bulunulmamalı, özellikle rüzgarlı ve güneşli saatlerde (10.00-16.00 arası) mümkün olduğunca dışarı çıkmamalı,
• Çıkmak zorunda kaldığınızda geniş kenarlı bir şapka takılabilir, büyük çerçeveli güneş gözlükleri kullanılabilir,
• Eve girince duş alınmalı, çamaşırlar dışarıda kurutulmamalı.
Antialerjik ilaçlar ve göz damlaları ile genellikle kısa sürede belirtileri azaltır. Belirtileriniz uzun sürerse doktorunuz daha etkili ilaçlar kullanılabilir. Alerji belirtilerine neden olan alerjene bağlı olarak, uygun olan hastalarda aşı tedavisi (immünoterapi) uzun süreli tedavi sağlamada etkili olabilir. Ancak alerjik reaksiyon riski nedeniyle sadece allerji uzmanları tarafından dikkatli bir şekilde uygulanması gereken tedavi yöntemidir.

Daha Fazla

Allerjide acil durum: Anafilaksi

Anafilaksi ciddi, yaşamı tehdit eden alerjik reaksiyondıur. En sık besinler, arı sokması, ilaçlar ve lateks yaşamı tehdit eden alerjik reaksiyona neden olurlar.

Herhangi bir maddeye allerjiniz varsa bağışıklık sistemi bu alerjene aşırı tepki göstererek bazı kimyasalların salınmasına neden olur. Bu kimyasallar alerjik belirtileri başlatır. Vücudun herhangi bir bölümünde bu rahatsoz edici belirtiler ortaya çıkar. Bazı kişiler daha hassas olup çok daha ağır tepki verebilir.Aynı anda vücudun birkaç organını birden etkileyebilir.

Anafilaksi acil tedavi gerektirir, hızla kendi kendinize uygulayabileceğiniz adrenalin enjeksiyonu sonrası hastaneye başvurmak gerekir. Hemen tedavi edilmezse ölüme yol açabilir.

Ailesinde astım ve anafilaksili birey olan hastalarda risk daha fazladır. Bir kez anafilaksi yaşadıysanız tekrarlama riski de yüksektir.

Doğru tanı koymak ve doğru tedavi etmek çok önemlidir. Gelecekte anafilaksi gelişiminden korunmak için allerji uzmanının takibinde olmanız gereklidir.

Belirtiler

Allerjik hastalarda belirtiler alerjene temasla hemen 5-30 dk içinde  başlar. Bazı hastalarda 1 saatten sonra da başlayabilir.

Anafilaksi belirtileri:

 • Kaşıntı, kızarıklık ve/veya kabarıklık
 • Boğazda veya vücüdun herhangi bir yerinde şişlik
 • Hırıltı, nefes darlığı, öksürük
 • Ses kısıklığı,
 • Yutma güçlüğü
 • Mide de kramp şeklinde ağrı
 • Bulantı, kusma
 • Baş dönmesi, fenalık hissi şeklinde olabilir.

Bu belirtilerden biri veya birkaçı bir arada bulunabilir.

Tanı:

Allerji uzmanınız sizin anlattıklarınızla bu belirtilerin ilk ne zaman, nasıl, neyle temastan sonra ortaya çıktığına, nasıl belirtiler olduğuna göre alerjenlerden şüphelenerek, sorumlu alerjene özgü allerji testleri ile ayrıntılı araştırmaları yapacaktır.

ANAFİLAKSİ TEDAVİSİ

En iyi tedavi yöntemi

 • Sorumlu alerjenden uzak durmaktır.
 • Tesbit edilemeyen durumlarda da acil müdahale için gerekenler planlanmalıdır.
 • Anafilaksi riskiniz varsa kendi kendinize yapabileceğiniz hazır adrenalin iğnesini yanında taşımanız gerekebilir. *

*Bu iğnenin ne zaman ve nasıl uygulandığını mutlaka doktorunuzdan öğrenmelisiniz. Kullanmanız gerektiğinde ise geç belirtiler gelişme riski nedeniyle sonrasında hemen ambulans çağırıp, hastaneye başvurmalısınız.

Daha Fazla

Polenlere dikkat

Bu yıl polenler atmosferde cok yoğun, buna birde hava kirliliği ve çöl tozu eklenince cok daha yoğun seyrediyor. Polen allerjik hastalarımızda ciddi ataklara neden oluyor. Bu hastalarımız mümkün olabildiğince, özellikle sabahtan akşamüstüne kadar, sokağa çıkmayın, çıkmak zorunda kaldığınızda eve gelir gelmez duş alın, olduğunuz yerde cam, kapı açmamaya dikkat edin. Klima kullanmanız polenleri tutması açısından sizin için daha iyi olacaktir. Klimaların filtrelerini temizlemeyi ihmal etmeyin. Yeşillik alanlarda, açık havada bulunmamaya çalışın. Tüm bu önlemlerle polene maruziyetinizi azaltabilirsiniz, ama yok edemezsiniz, o nedenle ilaçları düzenli kullanmalisiniz. Rahat bir bahar geçirmeniz dileğiyle

Daha Fazla

Anlaşmalı Sigortalar

Acıbadem Sigorta
Allianz Sigorta
Anadolu Sigorta
Anadolu Sigorta Çalışanları
Axa Sigorta
CGM
ACE European Sigorta
AIG Sigorta
Ankara Anonim Türk Sigorta
Eureko Sigorta
Fortis Bank (Çalışan ve Emeklileri)
Generali Sigorta
HDI Sigorta
Ray Sigorta
Sompo Japan Sigorta
Türk Nippon Sigorta
Ziraat Sigorta
Zurich Sigorta

Güneş Sigorta
Halk Sigorta
Inter Partner Assistance
İmece Destek
Mapfre Genel Sigorta
Türkiye Halk Bankası
Türkiye İş Bankası
Ziraat Bankası

Daha Fazla

Hava değişimine dikkat

Sonbaharı yaşadığımız bu günlerde özellikle ev tozu akarları ve mantar sporlarının üreme dönemi ve de sonbahardaki yabani ot polenlerinin zamanı olduğu için allerjik yakınmalarınız artabilir. Özellikle burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, öksürük ve nefes darlığı yakınmaları artacaktır. Gerek hava kirliliği gerek se gripal enfeksiyonların artışı bu yakınmalarınızı tetikleyebilir. Bu dönem özellikle nemli ve kapalı ortamlarda daha dikkat olunmalı, akarlar için yatak odanızın hijyenine ve nem olmamasına dikkat etmeli, sigaralı ve kapalı kalabalık ortamlarda fazla kalmamaya özen göstermelisiniz. Astımınız varsa grip aşısı yaptırmanızda fayda var. İlaçlarınızı daha düzenli almaya dikkat etmeli ve yetmediği zamanlar da doktorunuza kontrol ettirmelisiniz. Sağlıklı bir sonbahar gecirmeniz dileğiyle…

Daha Fazla

Alerji Aşıları Nelerdir?

Alerji Aşıları Nelerdir?

Aşı kimlere, nasıl uygulanır?

Alerji aşıları (immunoterapi) alerjik rinit (saman nezlesi), hafif astım veya arı allerjisi gibi alerjik bir hastalığı olan, yapılan alerjen deri testinde duyarlılığı saptanan ve bu alerjenlerle yakınmalar olduğu kanıtlanmış hastalara uygulanabilir.

Daha Fazla

Çimene Otururken Dikkat!

Çimene Otururken Dikkat!

En alerjen bitki çayır-çimen. Diğer alerjen bitki polenleri ve ortaya çıktıkları zamanlar:

Bahar alerjisi; bahar dönemi dış ortamda soluduğumuz havada bulunan polen veya mantarları, bazı kişilerin bağışık sistemlerinin yabancı madde olarak algılanması ve onlara aşırı tepki vermesi sonucu oluşuyor.

Daha Fazla